Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Kiedy przysługuje zwrot składki z polisy ubezpieczeniowej?

Zwrot składki z polisy OC lub AC przysługuje w sytuacjach, gdy nie wykorzystano pełnego okresu ubezpieczenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze przypadki, w których można ubiegać się o zwrot składki oraz warunki, które należy spełnić.

1. Zwrot składki po sprzedaży pojazdu

Po sprzedaży samochodu lub wyrejestrowaniu pojazdu masz prawo do ubiegania się o zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej. Kluczowe jest, aby:

Dostarczyć ubezpieczycielowi umowę sprzedaży lub fakturę potwierdzającą zmianę własności pojazdu.

Jeśli na polisie w zakresie znajdowały się ryzyka dobrowolne (NNW, AC, Assistance itp.), zostają one zamknięte z datą zgodną z datą na umowie sprzedaży, a zwrot składki przysługuje z tytułu ich niewykorzystanego okresu ochrony.

Nowy właściciel pojazdu ma także prawo wypowiedzieć umowę OC, co umożliwia uzyskanie zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC.

2. Zwrot składki po wyrejestrowaniu, demontażu pojazdu

W przypadku wyrejestrowania pojazdu, zwrot składki przysługuje zarówno za ryzyka dobrowolne, jak i OC – konieczne jest jednak dostarczenie ubezpieczycielowi dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie.

3. Zwrot składki po sprzedaży mieszkania, domu

Podobnie jak w powyższym przypadku, zwrot składki przysługuje również po sprzedaży mieszkania lub domu, które objęte było ubezpieczeniem.

Konieczne jest wtedy dostarczenie ubezpieczycielowi aktu notarialnego lub innego dokumentu potwierdzającego zmianę własności nieruchomości.